Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Microsoft 2008 ürünlerinin çıkışının hemen ardından bu ürünlere ait olan yeni sertifikalarını da yayınlamıştı. Bununla birlikte Microsoft sertifika isimlerinde de değişikliğe gitmiş ve (MCSA: Windows Server 2003) Microsoft Sertifikalı Sistem Yöneticisi ve (MCSE: Windows Server 2003) Microsoft Sertifikalı Sistem Mühendisi isimleriyle tanımladığı sertifikalarına yeni isimler vermişti.

Bu isimlendirmeyle eski sertifikaların yerine artık Yenilenen Microsoft Sertifikaları geçerli, bunlar ; (MCTS) Microsoft Sertifikalı Teknoloji Uzmanı ve (MCITP) Microsoft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Profesyoneli isimleri kullanılmaya başlanmıştı.

Microsoft Haziran 2012 den itibaren yürürlüğe girecek olan sertifikalarına yeni isimlendirmeler ve birkaç değişikliğe gideceğini açıkladı.

İlk dikkat çeken olay ise MCSA ve MCSE isimleri tekrar geri geliyor olması. Ama buradaki kısa isimler sizi yanıltmasın, keza bu yeni isimlerin açıklamasında da değişikliklere gidilmiş.

Microsoft Sertifikalarını artık iki ana başlık altında bölerek işin içine her geçen gün hayatımıza daha da çok giren Bulut bilişimi de de dâhil ediyor.

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Mevcut MCTS ve MCITP sertifikaları devam etmekle birlikte Bulut Bilişime özel olarak (MCSA: Microsoft Certified Solutions Associate) Microsoft Sertifikalı Çözümler Ortağı ve (MCSE: Microsoft Certified Solutions Expert) Microsoft Sertifikalı Çözümler Uzmanı adı altında iki yeni sertifika ile karşılaşıyoruz.

MCSA : Windows Server 2008 için aşağıdaki sınav kodlarını tamamladığınızda 2003’deki gibi 2008 için de MCSA olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kodları verilen sınavları tamamlamanız gerekmekte. Burada isim değişikliğinden başka hiçbir değişiklik olmamış gibi.

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Ayrıca bu sınavları aldığınızda da eskiden olduğu gibi MCITP: Server Administrator unvanını alabilirsiniz.

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Hali hazırda devam eden MCITP: Enterprise Administrator sertifikası için ise aşağıdaki sertifikaları tamamlamanız halinde bu unvanı alabilirsiniz.

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

MCSE: Windows Server 2008 için ise durum biraz farklı. MCSA: Windows Server 2008 üzerine aşağıdaki sınav kodlarındaki sınavları tamamladığınızda direk olarak MCSE: Private Cloud oluyorsunuz.

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Son not olarak da belirteyim, artık sınavların geçerlilik süresi olacak ve her üç yılda bir bu sınavlar geçerliliğini yetirecek.

Ayrıca 31 Ocak 2013 tarihine kadar 70-247 yerine 70-659 sınavına da girebilirsiniz. Bu sınava girenler ise direkt olarak 70-246 sınavına girerek bu sertifikayı almaya hak kazanabilir.

Ve son olarak da sunucu teknolojileri alanında toplamda alınabilecek tüm sertifikalar da aşağıdaki gibidir.

Yenilenen Microsoft Sertifikaları

Sınav rezervasyonu için http://www.prometric.com/Microsoft/default.htm adresini kullanarak Prometric üzerinden sınavlara girebilirsiniz.

Yazının yayın itibari ile durum bu şekilde fakat zaman içerisinde değişikliğe uğrayıp uğrayamayacağını aşağıdaki adresten bilgi edinebilir diğer uzmanlık (Development ve SQL) alanları ile ilgili de detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve kaynak için : http://www.microsoft.com/learning/en/us/certification/cert-default.aspx

Güncelleme: Bu sertifikaların 2012 versiyonları için Microsoft 2012 Sertifikaları yazımı inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgi teknolojileri alanında aldığım ufak notları sizlerle bu bloğumda paylaşmaya çalışacağım. Ağırlıklı olarak Microsoft Teknolojileri üzerine çalışmakta ve danışmanlık vermekteyim. Mesleki ünvan ve sertifikalarıma Linkedin üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (1)

  1. esra :

    yazıyı çok faydalı buldum. teşekkür ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.