Windows 8 Hyper-V Yüklü Makine Üzerine VMware Workstation 9 Yükleme Problemi

Windows 8’in çıkmasıyla birlikte birçok kullanıcı kullanmaya başladı ve Windows 8’i benim için en büyük avantajı Microsoft HyperV 3.0 versiyonu ile birlikte gelmesiydi. Haliyle test işlemleri için hem Microsoft HyperV hemde VMware üzerinde birçok test yapmamız gerekebiliyor.
Yeni kurduğum Windows 8 de Microsoft Hyper-V rolünü etkinleştirip kullanıyordum ve VMware Workstation ihtiyacım da olduğunda yüklemeye çalıştığımda aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaştım.

Error: This product may not be installed on a computer that has Microsoft HyperV installed.

Windows 8 Hyper-V Yüklü Makine Üzerine VMware Workstation 9 Yükleme Problemi

Sorun; Windows 8 üzerinde Microsoft HyperV rolü ekli olduğu için VMware Workstation kurulamaması.

Çözüm; Sanal makineleriniz kapalı iken Programs and Features girip sol kısımdan Turn Windows features on or off seçeneğinden Hyper-V rolünü kaldırın ve restarttan sonra VMware Workstation kurulumunu tekrar deneyin.

Windows 8 Hyper-V Yüklü Makine Üzerine VMware Workstation 9 Yükleme Problemi

Kurulum tamamlandıktan sonra yine aynı adımları takip ederek HyperV Rolünü aktifleştirip tekrar restarttan sonra artık hem Hyper-V hem VMware Workstation kullanabilir olacaksınız.

Yazar Hakkında

Bilgi teknolojileri alanında aldığım ufak notları sizlerle bu bloğumda paylaşmaya çalışacağım. Ağırlıklı olarak Microsoft Teknolojileri üzerine çalışmakta ve danışmanlık vermekteyim. Mesleki ünvan ve sertifikalarıma Linkedin üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.