Pil İle Çalışan Windows Cihazlarda Pil Sağlık Durumu Öğrenme

Pil İle Çalışan Windows Cihazlarda Pil Sağlık Durumu Öğrenme

Sizlerle herhangi bir program yüklemeden kullandığınız bilgisayarın pil sağlık durumunu nasıl öğrenebileceğinizi paylaşmak istedim. Aşağıdaki işlemler pil ile çalışan tüm Windowslarda çalışmaktadır.

image001 2
Komut satırını yönetici olarak çalıştırın.

image002 2

Powercfg -energy komutunu çalıştırın ve bekleyin. image003 2 C:\windows\system32\energy-report.html altında oluşturulan raporu göreceksiniz. Bu raporu Chrome vb. bir browser ile açın. (Internet Explorer bazen görüntüleyemeyebilir)

image004 2
Power Efficiency Diagnostics Report açılacaktır. Rapor içerisinde arama yaparak (Ctrl+F) aramaya Battery:Battery Information yazarak direkt pil kısmına ulaşabilirsiniz.

image005 2

Buradaki Last Full Charge sayısını Design Capacity sayısına böldüğünüzde ulaşacağınız rakam pilin yüzdesel sağlık durumunu size söyleyecektir.

image006 2

Yukarıda da görüldüğü gibi pilin sağlık durumu %93,71 dir.

Faydalı olması dileğiyle.

Yazar Hakkında

Bilgi teknolojileri alanında aldığım ufak notları sizlerle bu bloğumda paylaşmaya çalışacağım. Ağırlıklı olarak Microsoft Teknolojileri üzerine çalışmakta ve danışmanlık vermekteyim. Mesleki ünvan ve sertifikalarıma Linkedin üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.