Active Directory Saved Query

Active Directory Saved Query AD içerisinde sürekli güncel olan bir sorgulama biçimidir. Bu sorgulama ile Active Directory yapısında istediğimiz bir bilgiye daha önce oluşturduğumuz veya yeni oluşturacağımız sorgulamalara hızlıca ulaşabilmemizi sağlar.

Active Directory Saved Query ’i bir örnek ile daha da faydalı olacak şekilde nasıl yapılandırıldığını açıklayacak olursak;

Örneğimizdeki hazırlayacağımız query domain içerisinde disabled yapılmış kullanıcı hesaplarını listelesin. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

Saved Queries üzerinde sağ tuş New’den Query tıklanır.

Active Directory Saved Query

New Query penceresinde Name kısmına query için bir isim verilir, Description kısmına da tanımlayıcı bir bilgi girilir. Include subcontainers kutucuğu işaretlenerek belirtilen kap altındaki bütün alt klasörleri kapsayacak şekilde sorgulamanın çalışması sağlanır.

Active Directory Saved Query

Define Query butonuna tıklanarak sorgulamanın şartları belirlenir. Karşımıza Find Common Queries penceresi gelir.

Active Directory Saved Query

Burada Disabled accounts kutucuğu işaretlenir ve OK ile onaylanır.

Karşımza tekrar New Query penceresi gelir ve Query String bölümüne belirtilen şartın sorgulama cümleciğinin geldiği görülür.

Active Directory Saved Query

OK ile işlem onaylandığında Saved Queries altına verdiğimiz isimde sorgulamanın oluştuğunu göreceksiniz.

Bu sorgulamanın üzerine tıklayınca da sorgulamanın şartına uyan kayıtların listesinin geldiğini göreceksiniz.

Active Directory Saved Query

Active Directory Saved Query ile birçok farklı aramalar yaparak active directory kullanıcıları ve objeleri çok basit bir şekilde yönetebilme imkânı sağlamaktadır. Tabiî ki bu sorgulamaları yapmamız için objelerin attribute’leri girilmiş olması bu özelliği daha da etkin kullanmamıza olanak sağlamaktadır. Active Directory Saved Query ile birçok aramalarınızı tanımlayabilir ve birçok bilgiye hızlıca ulaşabilirsiniz. 

Active Directory Saved Query

Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere..

Yazar Hakkında

Bilgi teknolojileri alanında aldığım ufak notları sizlerle bu bloğumda paylaşmaya çalışacağım. Ağırlıklı olarak Microsoft Teknolojileri üzerine çalışmakta ve danışmanlık vermekteyim. Mesleki ünvan ve sertifikalarıma Linkedin üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.